
Pred približno letom dni sem naredil velik preskok. Po dveh letih zelo občasnega preciznega streljanja, ki me nikoli zares ni pritegnilo, sem vstopil v svet dinamičnega streljanja – in končno našel nekaj, kar me je zares zasvojilo.
Že od nekdaj me je privlačila ideja streljanja z različnimi orožji in kalibri. Hotel sem preizkusiti bolj realistične situacije – kot v filmih, a resnično: menjave nabojnikov, zatikanje orožja, strelski položaji izza ovir, gibanje pod pritiskom, odločanje v trenutku. Vse to sem našel v Trening Centru Bravo, kjer treniram pod vodstvom mentorjev Dušana in Janija, ki neutrudno postavljata nove standarde za vse nas. Ne le s svojo predanostjo, ampak tudi z odprtostjo – občasno povabita tudi strokovnjake z resničnimi izkušnjami iz vojaškega ali varnostnega sveta, kar našemu znanju doda še dodatno težo.
Prvi koraki: Iz statike v gibanje
Prehod iz statičnega streljanja v dinamične scenarije ni bil enostaven. Vse se odvija hitreje, telo je stalno v gibanju, glava pa pod pritiskom. Naučiti se, kako pravilno izvesti izvlek, varno ravnati z orožjem med premikanjem, razumeti pomen linij ognja in zavedanja okolice – to so osnove, ki se jih učim in ponavljam.
Največja zmaga pa ni zadeti tarčo sredi teka, ampak v tem, da ob tem ostanem varen, zbran in samozavesten.
Oprema je pomembna, a osnove so temelj
Na tej točki je dobro poudariti nekaj, kar pogosto zmoti začetnike (tudi mene je): oprema je pomembna, a šele ko veš, kaj delaš. Lahko imaš pištolo za 3000 €, toda če ne znaš pravilno držati orožja, nadzorovati sprožilca ali zadeti iz giba, ti ne pomaga veliko. Trdno verjamem, da je na začetku najboljša investicija – v znanje. Optika, zanesljiv tok, super pistola, ki sama strelja? Super. Toda najprej dril osnov.
Resnica o svetu influencerjev
Ob tem pa še ena stvar, ki me je precej presenetila – svet “taktičnih influencerjev”. Danes je ta šport preplavljen s posnetki ljudi, ki izvajajo vaje, kot iz filmskih scen. Menjave nabojnikov v delčku sekunde, hitra gibanja, vizualni efekti, navidezno popolni taktični scenariji.
Kar pa večina ne ve – ali pa ne želi videti – je to, da so ti posnetki pogosto izrezani, večkrat ponovljeni, profesionalno posneti, z ekipo za kamero, marketingom in “denarjem v ozadju”. V resničnem treningu ni vedno adrenalina – pogosto je potenje, popravljanje osnov, ponavljanje enega gibanja stokrat. In to zna začetnika celo odbiti. Zdi se mu, kot da ne bo nikoli dosegel tistega nivoja. Ampak tisto je včasih samo iluzija.
Za profesionalce, ki tem svetom stojijo blizu, so takšni prikazi morda vir promocije, oglaševanja ali prihodkov. Za nas, začetnike, pa je ključno ostati kritičen in osredotočen na svojo rast, ne pa na všečke drugih.
Skupnost, ki gradi samozavest
Vse to bi bilo težko brez podpore skupnosti. Mentorja Dušan in Jani z neverjetno energijo in znanjem vodita skupino tako, da vsak najde svoje mesto in svojo pot napredka. Ni tekmovanja, ampak učenje. Ni obsojanja napak, ampak odprtost za popravljanje. In to šteje.
Zaključek
Danes sem še vedno začetnik. A sem boljši kot včeraj. In jutri bom boljši kot danes – ne zaradi opreme, ne zaradi YouTuba, ampak zaradi treninga. Dinamično streljanje je šport, ki te zahteva celega – fizično, mentalno in tehnično. In prav to ga dela tako posebnega.
Avtor: Zdenko Mezgec
Add comment
Comments